sejm.gov.pl

Dyskutując z nowym redaktorem WebKrytyka na temat przyszłych obiektów zainteresowań doszliśmy do wniosku, że następną witryną jaką obierzemy za cel będzie http://www.sejm.gov.pl. Myślałem, że jak na cywilizowany kraj to strona powinna reprezentować pewien poziom. Niestety myliłem się.

 1. Pierwsze wrażenie jest straszne. Wygląd  po prostu odstrasza.
 2. Link zatytułowany anchorem ?WWW? faktycznie dużo mówi. Winno się to nazywać np. linki do ważnych stron.
 3. ?Projekt graficzny sejmowego serwisu informacyjnego – e-point SA, maj 1997?, chyba 13 lat to wystarczająco czasu ażeby zmienić szatę graficzna.
 4. Przechodzimy na angielską wersję strony i widzimy magiczny link SEARCH. Cóż za rozczarowanie gdy dowiadujemy się, że proces szukania informacji odbywa się manualnie 😀 Witamy w Polsce, tutaj już nic nie jest w stanie nas zaskoczyć.
 5. Dwie ?ciekawe? koncepcje podstron copyright. Tez macie wrażenie ze polska wersja jest bardziej czytelniejsza od wersji angielskiej? 🙂
 6. W kodzie strony znajdujemy stos atrybutów i znaczników zdeprecjonowanych oraz dziwnych archaizmów (np. <center>, align, width, height, vspace). Na dodatek, używane są atrybuty bez cudzysłowów tj. align=LEFT. Taki zapis widnieje np. przy kilku komórkach tabeli.
 7. Na głównej stronie wstawiono CSS do pliku zamiast używać zewnętrznych arkuszy. Autor zapewne w tamtym okresie nie wiedział co to dziedziczenie i nawalił font-family jak wlezie.
 8. Strona zbudowana na tabelkach 🙂 Najwyraźniej w momencie robienia strony nie było wiedzy o tym, że istnieje coś takiego jak div. Ciekawe ile jeszcze lat minie zanim ktoś dojdzie do wniosku, ze czas na renowacje strony.
 9. Część podstron (np. copyright) nie posiada doctype co wprowadza je w tryb quirks.
 10. Czasami można w kodzie znaleźć potrójne <br>. Zapewne służy do przesuwania tekstu bo autor nie wiedział, że istnieje coś takiego jak margines.
 11. Dlaczego linia zrobiona nie jest za pomocą borderu lub <hr>, a za pomocą czegoś takiego jak TEN obrazek?
 12. Strona nie przechodzi walidacji HTML.
 13. Przynajmniej strona jest ?czytelna? po wyłączeniu obrazków.
 14. Po kija nagłówek ?Sejm RP? oraz ?Wszelka władza [?]? są obrazkami? Ja tu widzę zwykły pogrubiony tekst.
 15. Przejdźmy jednak, na stronę, która znajduje się pod domeną sejm.gov.pl, mianowicie http://orka.sejm.gov.pl/bpr. Od razu lepiej, nieprawdaż?
 16. No i przede wszystkim, porównajmy to do krajów zachodnich. Na porównanie wzięliśmy odpowiedniki naszego sejmu w wersji niemieckiej. Oto linki http://www.bundestag.de/ oraz http://www.bundesrat.de/.

3 komentarze do “sejm.gov.pl”

 1. Krytyka jak najbardziej należna, dopisze tylko że szerokość strony jest chyba dopasowana do wielkości telefonów komórkowych, nie liczyłem ale min 50% miejsca to biała plama, może po prostu nie mieli o czym pisać?
  Paweł

 2. Porażka, inna ciekawsza sprawa jest z bezpieczeństwem takich serwisów. Co jeśli oprogramowanie serwer’a też nie było tak długo aktualizowane? W uwadze był fajny temat, dotyczący zabezpieczeń polskich stron tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.