pokrzywdzeni.gov.pl

Jakiś czas temu oglądając telewizje natrafiłem na spot reklamujący witrynę rządowa pokrzywdzeni.gov.pl. Pozwoliłem sobie wejść na stronę i ją przeanalizować. Pierwsze wnioski nasuwają się same.

 1. Strona wykonana niechlujnie, na odwal się. Proszę zwrócić uwagę na jakość wykonanej grafiki. Jak na XXI wiek to quality grafiki jest bardzo słabej jakości. Spodziewałem się czegoś lepszego szczególnie, że ów strona reprezentuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
 2. Pierwszą rzeczą rzucają się w oczy jest logo. Wielki obrazek umieszczone prawie centralnie na stronie.Zawsze myślałem, że takie rzeczy umieszcza się zazwyczaj na górze po lewej stronie. Wy też macie wrażenie, że zostało wykonane w Microsoft Word? Założę się, że w ciągu 3 minut zrobię prawie identyczne. Pytanie do publiczności. Jak myślicie co te logo symbolizuje? Jakieś skojarzenia? Mi to wygląda na jakąś literę zapożyczona z języka japońskiego. Wygląda jeszcze lepiej bez niebieskiego tła, prawda?
 3. Następna rzecz która rzuca mi się w oczy to zapis:

  Projekt jest finansowany ze środków Programu Zapobieganie i Zwalczanie Przestępczości 2007

  Dość ciekawa informacja zważywszy na to, że strona pojawiła się w 2009 roku o ile się nie mylę.

 4. Według Gemius najczęściej używaną rozdzielczością jest 1024 na 768 pikseli. W praktyce oznacza to, że webmasterzy tworzący strony powinni dostosowywać aplikacje do tej rozdzielczości oraz wyższych. Nie rzadko zdarza się, że przystosowują także do mniejszej. Mam tutaj na myśli 800 na 600 pikseli. Krytykowana strona wyświetlona na tej rozdzielczości wygląda strasznie. Pojawia się pasek poziomy, który jest całkowicie niepotrzebny.
 5. Poniższa treść:

  Rusza kampania społeczna: „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc.”

  W dniu 14 stycznia 2010 r. rusza kampania społeczna skierowana do ogółu społeczeństwa, a w szczególności do osób pokrzywdzonych przestępstwem. Ma ona charakter medialny. Celem projektowanej kampanii jest upowszechnienie informacji na temat praw przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem.

  Przeprowadzenie kampanii planowane jest w okresie od stycznia do listo…

  nie mieści się w pseudo kontenerze.

 6. Proszę zwrócić uwagę na jakość tej grafiki:
 7. Najlepszym żartem jest to, że podstrony serwisu wyglądają o niebo lepiej aniżeli strona główna!
 8. Proszę zwrócić uwagę na czytelność czcionki na poniższym obrazku:
 9. Zauważyliście, że kolor flagi Unii Europejskiej umieszczony na stronie głównej rożni się od tego na podstronach?
 10. Najwyraźniej autor strony nigdy nie słyszał o Image Replacement. Menu powinno zostać zbudowane na liście.
 11. Strona jest zupełnie bezużyteczna dla osób niepełnosprawnych ze względu na brak opisów obrazków. Chyba webmaster tworzący tą stronę nie wiedział także do czego służy atrybut alt.
 12. A teraz przyjrzyjmy się źródle strony. Długo nie trzeba oglądać ażeby dojść do wniosku, że to totalna sieczka. Dla autora strony div to czysta abstrakcja. Pamiętajmy, że stron nie buduje się na tabelkach. Ów table przecież służą do przedstawia danych tabelarycznych i niczego poza tym.
 13. CSS stworzono po to aby oddzielić treść od wyglądu. I co? I nic bo autor strony robi szejka. Niby ładuje plik CSS jednak w dokumencie nagminnie stosuje atrybut style.
 14. Nawet amatorzy wiedza, że taki zapis w body:
  <BODY bgcolor="#ffffff" link="#FFFFFF" vlink="#FFFFFF" alink="#FFFFFF" leftMargin=0 topMargin=0 marginheight="0" marginwidth="0" style="background-image:url('grafika/tlo.jpg'); background-attachment: fixed;">

  nie ma jakiekolwiek sensu bo wszystko można zdefiniować w style.css.

 15. Inna ciekawą zmianę, którą zaobserwowałem jest fakt, że strona którą podpisuje się pod wykonanie tego projektu tajemniczo i magicznie znikła z sieci. Na szczęście w porę dokonałem analizy i wkrótce Wam ja przedstawię. Cache Google to piękna rzecz.
 16. Jak myślicie do czego służy ten zapis?
  
  <meta name="description" content="">
  <meta name="keywords" content=",">
  
 17. Im dalej zaglądamy tym lepsze kwiatki widzimy .
  22 lutego. W Polsce ten dzień jest również ustanowiony ...</i><br>    

  Te twarde spacje nie powinny służyć do przesuwania tekstu. Do tego stworzono marginesy.

 18. Przyjazne, SEO friendly linki to fikcja, prawda?
 19. No i prawie zapomniałem. W CSS znajdujemy co chwile font-family przypisany do każdego elementu. Webmaster chyba nigdy nie słyszał o dziedziczeniu stylów.
 20. W style.css widzimy także zapisy ostylujące skrypt grafiki. Niby nic dziwnego gdyby nie fakt, że nie można go namierzyć w google. Po komentarzach w pliku stylu dochodzimy do wniosku, że skrypt najwyraźniej polski nie jest, angielski też nie. Raczej brazylijski?
 21. Na końcu tylko wspomnę, że wskaźnik usability jest zerowy.

Podsumowując swoją jakże krótką wypowiedz jedyne co mi pozostało to ocena. Niedługo trzeba się zastanawiać nad tym szczegółem. 0/10 to bardzo dobry wynik.

13 komentarzy do “pokrzywdzeni.gov.pl”

 1. Totalny wstyd dla rządu, podczas czytania myślałem, że spadnę z fotela. LOL.

  10/10 za dobrą krytykę + czekam na następne strony.

 2. Dobra, aż nieco skromna krytyka 🙂 Można się było bardziej powyżywać. Dobry pomysł na stronę, czekam na dalszą krytykę. No, zapomniałem, do zalet wykonania strony pokrzywdzeni.gov.pl należy z pewnością niska cena – jedyne 80000zł. Grosze. A jaka jakość.

 3. Ze strony autorów

  „Zrealizowane projekty:”
  -Nvidia Gforce
  -Windows(już wiem czemu tak się wiesza)
  -Samsung
  -Toshiba

  WTF? Ta firma to chyba jakiś żart…

 4. A jednak JKM mial racje ze cala ta EU to jedno wielkie marnotrawstwo pieniedzy(90% zmarnowane, 10% ukradzione). Ciekawe skad oni maja tyle kasy?? Tak zgadliscie wszyscy robimy zrzute na ich pomysly.
  ps. do tworcow tej strony: swietny pomysl z ta strona trzeba patrzyc tym s.. na rece i informowac opinie publiczna (zanim wymysla odpowiedni paragraf)

 5. Można pawia puścić widząc kod i wykonanie tej strony, ale ortografy to po prostu dramat! Obrazkowa „Śieć” albo „Pobież informator” wykłuło mi oczy.

 6. A mnie ta strona bardzo się przydała, choć na razie bez oczekiwanego skutku. Jestem pokrzywdzoną w sprawie karnej i niestety także przez nieuczciwe działanie prokuratorów, którzy pozbawili mnie praw strony i muszę się procesować także z nimi. Nie znalazłam wszystkich potrzebnych mi informacji, ale te najbardziej konieczne tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.