mon.gov.pl

Tak jak obiecałem, tak i uczyniłem. Moją pierwszą krytyką będzie krytyka witryny Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szybkość ładowania
Podstawowy element decydujący o tym, czy Internauta obejrzy stronę czyli szybkość jej ładowania, wypada w tym wypadku średnio. Z jednej strony, witryna jest rozbudowana, ale jej twórca mógłby się pokusić o zmniejszenie liczby plików. Przecież 4 arkusze CSS i 7 plików JavaScirpt można by złączyć w dwa pliki.

Wygląd ogólny
Strona główna sprawia dobre wrażenie: jest przejrzysta, nie zawiera elementów rozpraszających wzrok.

Niżej znajduje się jednak niewiadomego przeznaczenia kalendarz. Niby to przydatna rzecz, ale tutaj wykonanie jest nie najlepsze z kilku powodów.

  • Jedyne co prezentuje kalendarz, to najbliższe wydarzenia, które można by przedstawić w formie chronologicznej na oddzielnej podstronie. Kto szukający info o jednej uroczystości będzie przerzucał jakiś kalendarz.
  • Aby kalendarz uzyskał faktyczną wartość, należałoby go zintegrować z systemem newsów
  • Kalendarz nie działa bez JS
  • Kalendarz nie działa poprawnie w przeglądarce Internet Explorer (sprawdzane pod IE8)

Kod strony
Na stronie znajduje się sporo skryptów JS opartych na frameworku JQuery w wersji 1.3.2 (aktualna to 1.4.3). Niestety przewijany pasek informacyjny na górze strony został oparty na oficjalnie nieistniejącym znaczniku <marquee>, mimo tego że został zadeklarowany doctype xHTML 1.0 Transitional.

W kilku miejscach użyto nieistniejącego w xHTML atrybutu target z wartością blank. Podstawowym prawem użytkownika, jest możliwość podjęcia decyzji czy strona zostanie otwarta w nowej czy istniejącej karcie. Nikt nie może mu tego narzucać.

Używanie stylów inline, masy pustych DIVów i przede wszystkim – kodowanie windows-1250. A panowie to nie wiedzą że w Notatniku stron nie piszemy?

Aby pokazać ogólną jakość kodu, zaprezentuję państwu jeden z jego fragmentów


<a href="http://www.dgw.wp.mil.pl/" onmouseover="$('img#l12')[0].src='./img/bottom/logo-dgw.gif'" onmouseout="$('img#l12')[0].src='./img/bottom/logo-dgw-bw.gif'" >

Najwidoczniej to najnowsza wojskowa technologia pozwalająca tworzyć rollover bez użycia CSS 🙂

Walidacja i dostępność

  • Walidacja HTML – 15 błędów, 11 ostrzeżeń. Zarzuty dotyczą głównie użycia nieistniejącego tagu marquee oraz używania w kodzie znaku & zamiast encji &amp;
  • Walidacja CSS – 10 błędów. Głównie użycie -moz-opacity, który oficjalnie nie istnieje jest jedynie interpretowany przez przeglądarki na silniku Gecko
  • Walidacja RSS – brak kanału RSS
  • Walidacja WAI – 6 błędów. Standard WAI definiuje pewne zasady, których należy używać w kodzie aby strona była dostępna dla osób niepełnosprawnych
  • Działanie bez JS – najbardziej widocznym efektem jest zniknięcie kalendarza, ale także to, że pasek z informacjami przestaje się przewijać. Dość dziwne w związku z wspomnianym znacznikiem marquee – najwidoczniej to jakiś mix 😀

Podsumowanie
Strona prezentuje się dobrze. Ma trochę niedociągnięć w kodzie jednak nie powodują one błędnego wyświetlania strony. Niepełnosprawni korzystający z czytników stron mogą mieć trochę problemów.

Dokumentacja
Screen strony z dnia krytyki znajduje się tutaj. Przeglądarka: Fx 3.6.12 (nie zauważono większych zmian na IE i Operze).

Jeden komentarz do “mon.gov.pl”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.